יום רביעי, 26 באוקטובר 2016

שיווק באינטרנט


שיווק באינטרנט גורם לשינוי בפלטפורמת המסחר
עד לפני מספר שנים האפשרויות של בית עסק למכור מוצר היו במכירה פנים אל פנים - לקוח אל מול מוכר, או במשלוח בדואר, לרוב בתוך גבולות המדינה.
עם כניסתה של רשת האינטרנט לחיינו נפתחו אפשרויות חדשות ומגוונות, הן לקונים והן למוכרים. השינויים המהירים והעמוקים שיצרה הרשת בכל תחומי הקנייה והמכירה, הכתיבו כללים חדשים ושונים של אסטרטגיה שיווקית: הלקוחות שינו לגמרי את אופן הקנייה ועסקים חפצי-חיים נאלצו להתעדכן ולהגיב במהירות.
השיווק באינטרנט הפך למקצוע שיש ללמוד ולהתמחות בו. מחקרים על אודות שיווק באינטרנט מתעדכנים כל הזמן, השיטות משתנות חדשות לבקרים, אך ישנם מספר נתונים בסיסיים עליהם מבוססת תורת השיווק ברשת:

  • שיווק באינטרנט הינו שיווק עסקי בסביבה משתנה במהירות
  • ברשת האינטרנט אין מגבלת זמן –  שיווק באינטרנט עובד 24/7, 365 ימים בשנה
  • ברשת אין מגבלת מיקום – מכל מקום בעולם זקוקים רק למסך, למקלדת ולחיבור לאינטרנט
  • הפוטנציאל העסקי עצום – ניתן לקנות ולמכור לכל אדם בכל מקום בעולם שמגיע אליו דואר
  • חסכון בכסף למוכר - שאינו צריך להחזיק חנות פיזית, לשלם ארנונה, לעובדים וכד'
  • חסכון בכסף לקונה - שיכול לבדוק, להשוות ולקנות במחירים תחרותיים

המאפיינים של  שיווק באינטרנט
עם ההתקדמות הטכנולוגית ושפע המידע הזמין, הולך ומתקצר זמן החשיפה של לקוח לאתר פוטנציאלי. כאשר רוכשים מוצר כלשהו דרך האינטרנט, אין "פנים" למוכר או ללקוח, לא נוצר קשר עין אנושי, או קשר רגשי. לצד היתרונות של מכירה באינטרנט, תנאים אלו מקשים על העסקים ליצור נאמנות של הלקוחות אליהם לאורך זמן. אופי הקנייה באינטרנט "העביר" את הכוח מהעסקים אל הצרכנים, ולכן עולה מאוד חשיבותו של שיווק נכון באינטרנט.

רכישה נמדדת במספר רבדים: באיכות חווית הקנייה באתר, באיכות המוצר, באמינות הספק וברמת השירות. אי-נוחות או חוסר שביעות רצון בכל שלב של הקנייה עשוי להביא לכך שלא זו בלבד שהלקוח לא יחזור לרכוש מאותה חברה, אלא שהוא גם עשוי "לרוץ לספר לחבר'ה", ולכתוב חוות דעת לא מחמיאה, שעשויה להגיע לרבים אחרים.

שיווק באינטרנט הוא מדיד – בכל שלב ניתן לבדוק ולמדוד מגוון רחב של נתונים ומהם להסיק מסקנות, לתקן ולשנות בהתאם לתוצאות.


טיפים לשיווק נכון באינטרנט
מרגע שלקוח פוטנציאלי נכנס לאתר כלשהו, נוצר "חלון הזדמנויות" קצרצר המאפשר לעניין אותו, במטרה שלא יעזוב לפני סגירת מכירה. בשל העדר קשר ישיר עם הלקוח יש לעיתים קושי לאתר חולשות בשימוש באתר או בשלבי המכירה. לקוח שיתקל בקושי כלשהו לרוב פשוט יעזוב את האתר. אחת הדרכים להתגבר על כך היא לשלב אפשרות לשיחת צ'אט מיידית וישירה עם "נציג שירות" וירטואלי, שיכול לסייע און-ליין.

בדומה לעמיתו הלא-וירטואלי. על בעל עסק וירטואלי לתכנן תהליך ממושך של שיווק באינטרנט. נוצר מעין פרדוקס: יש לתכנן ולבצע תהליכים ארוכי טווח, בעולם מיידי המתעדכן כל הזמן.
על בעל העסק לשמור על קשר רציף עם הלקוח, ולהשתמש לשם כך בעזרים טכנולוגיים מגוונים: ניוזלטר למייל לעדכן שוטף, מסרונים לסמארטפון - על סחורה ומבצעים ייחודיים, שימוש אינטנסיבי ברשתות החברתיות, ועוד.  כדאי להקפיד להשתמש במסרים איכותיים ורגשיים.
חשוב לבצע פילוח של לקוחות פוטנציאליים – למי מיועד המוצר המשווק באינטרנט, מהו קהל היעד אליו פונים. למשל: לאיזו קבוצת גיל פונים, האם הפנייה היא לנשים, לגברים, לנוער וכדומה. בהתאם לתשובות לשאלות הללו, ניתן לפנות לקהל יעד רלוונטי בדרכים שפורסמו לעיל.
פנייה ממוקדת לפלח השוק של הלקוחות הפוטנציאליים מעלה כמובן את הסיכויים למכור בהצלחה.