יום רביעי, 4 בדצמבר 2013

כימיה אורגנית

כימיה אורגנית חייבת לשתן את פריצת הדרך המדעית שלה, תודות להצלחתו של פרידריך וולר ב-1828 הצליח לסנתז את התרכובת האורגנית שתנן מחומרי יסוד אנאורגאניים.

עד לאותה תקופה, פשטה בקרב מדענים האמונה, כי בחומרים אורגניים קיים כוח שלא ניתן לשחזר או להפיק באמצעים מלאכותיים, וכי אין אפשרות להפוך חומר אנאורגאני לחומר אורגני. תיאוריות קדומות יותר התבססו על סמך ניסויים פשטניים, וגרסו כי החומרים מחולקים לכאלו שניתן להבעיר - ועל שום כך ניתן להסיק כי הם אורגאניים, ולכאלו שלא, ועל כן הם אנאורגאניים.

ענף זה של כימיה אורגנית לא רק התפתח, אלא אף הפך לתחום הנפוץ של הכימיה, והוא עוסק בחקר של תרכובות המכילות פחמן ולפיכך מוגדרות כ"אורגניות". על יסודות אלו צמח גם הבסיס למדע הביוכימיה, החוקר את התהליכים הכימיים המתרחשים באורגניזמים חיים.

כימיה לרפואה
את התרכובות האורגניות ממיינים על סמך הקשרים האורגניים שזוהו בהן, כאשר עד כה מדובר ביותר מ-10 קשרים שמהם ניתן להפיק מספר בלתי מוגבל של תרכובות, שבאפשרותן לתת מענה לצרכים שונים. מהפיכות טכנולוגיות רבות שהתחוללו בשנים האחרונות, קשורות באופן ישיר ועקיף לתחום הכימיה האורגנית, ובראשן תעשיית התרופות.

מלבד חיפוש אחר פתרונות רפואיים ופיתוחן של תרופות חדשות, שוקדים לא מעט על הפיכתן של תרופות יקרות לבעלות נגישות לפלחי אוכלוסייה נרחבים יותר, על ידי יצירת גרסאות גנריות ולפיכך זולות יותר, לתרופות שכבר קיימות בשוק.

רווחה לאנושות
כימיה אורגניתאך לא רק תעשיית התרופות מפיקה תועלת רבה מן ההתפתחות המדעית המואצת בכל הנוגע לתחומי המדע של כימיה אורגנית, והיא משמשת אבן דרך במסעה של האנושות לעתיד טוב יותר. כך למשל, נעשים מאמצים כבירים למצוא פתרונות להידלדלותם של משאבי הטבע האורגניים המתכלים על ידי יצירת תחליפים. לא סוד הוא, שצריכת הנפט הגוברת אינה עולה בקנה אחד עם הצמצום המשמעותי של המאגרים ההולכים ואוזלים, כך שבעוד מספר שנים, בהעדר פתרון ראוי אחר, תעניק הכימיה האורגנית את התשובה הניצחת ותצליח לספק אנרגיה חלופית.
נוסף למחסור החמור במקורות של אנרגיה מתכלה והמאמצים לפתור את המשבר העתידי הנראה לעין, גם תעשיית המזון עושה שימוש בכימיה אורגנית כדי לספק את התצרוכת הנדרשת להאכלתם של פיות רבים במדינות עניות. ייצור של מזון בשיטות מבוססות מדע לא רק מאפשר אספקה בכמויות גדולות, אלא גם זול מאוד. במיוחד כיום, כשהריבוי הטבעי של בני אדם על פני כדור הארץ הולך וגדל, חשיבותו של פתרון מבוסס מדע הוא קריטי.

הבסיס לכל
לצד השקעת מאמצים למציאת פתרונות שנועדו להקל על הסבל האנושי ולפתור מצוקות בהווה ובעתיד, הרי שחיי נוחות וקדמה הם שם הקוד לתחום הכימיה האורגנית. גם מבלי שנדע או נבחין בכך, בא התחום החשוב הזה לידי ביטוי בחיי היום יום שלנו; אנו מוקפים מוצרים שקיומם הם תוצר של מגעה הישיר או העקיף.

כך למשל, מסכי מגע המצויים בשימושינו כדבר שבשגרה וכבשו זה לא מכבר את עולם הסלולר, או מסכים שטוחים שהחליפו את מקומם של אלו המסורבלים, ואפילו חומרים המצויים בכל בית כדוגמת פלסטיק , ניילון או גומי, הם תוצרי הפיתוח של תרכובות אורגניות מסונתזות.