יום ראשון, 30 ביוני 2013

תקרות אקוסטיות

בדיחה ישנה מספרת על שני זבובים, המתבוננים על הרצפה ממקום מושבם על התקרה, ומתפלאים מדוע בני האדם משקיעים כל כך הרבה בתקרה, אבל בסופו של דבר משתמשים רק ברצפה. 

הפרט שנעלם מעיניהם של הזבובים מאותה בדיחה, הוא מה שלא נעלם מאוזנינו כאשר אנו על הרצפה: סביבה אקוסטית משובחת משפרת פלאים את איכות חיינו. התקנתן של תקרות אקוסטיות בחללים סגורים מאפשרות לנו לתקשר זה עם זה ללא הפרעות, ולהנות משקט.

הגלוי והנסתר
עיצוב אדריכלי טומן בחובו מכלול שלם של פרמטרים, שחיבור נכון ביניהם יוביל לסביבה נעימה, הן אסתטית והן פונקציונאלית. תכליתן של תקרות אקוסטיות מתפרשת על מישורים עיקריים אלו, כאשר תפקידה הראשון הוא ספיגתו של הרעש שנוצר בחלל או מגיע מחוצה לו, תפקידה האחר הוא חסימתו ומניעת התפשטותו, ותפקיד חשוב לא פחות הוא זה הויזואלי.

ברמה המיידית, מאפשר המגוון הדקורטיבי של תקרות אקוסטיות השלמה לעיצוב הכולל, תודות לצבעים, לקונסטרוקציות ולטקסטורות שהן מציעות. בנוסף, הערך הדקורטיבי עולה עשרות מונים בעקבות האפשרות לנצל את השטח שנוצר במרווח בין התקרה התשתיתית לבין המבנה שהוקם, המאפשר העברה נוחה של כבלים, תעלות אוורור וצנרת באופן הסמוי מן העין, אך בעל נגישות גבוהה במידת הצורך ולשם תחזוקה שוטפת.

הרעש הלא מודע
אחת המשמעויות הבולטות של תקרות אקוסטיות קשורה קשר הדוק לבריאותנו הגופנית והנפשית. מחקרים הוכיחו, כי חשיפה לרעש קבוע לא רק פוגמת באיכות השמיעה אלא אף גורמת לתשישות, עצבנות ואי שקט. במידה והרעש נמשך גם לתוך שנת הלילה שלנו, הרי שנוצר מעגל של עייפות כרונית, הפוגעת בתפקוד היום יומי באופן משמעותי, ועלולה אף לסכן אותנו בפעולות המצריכות ריכוז וערנות.

כאשר מדובר במקום עבודה, הרי שעל המעסיק להבין כי בטווח הארוך, השקעה בתקרות אקוסטיות תניב לו תשואה נאה בדמות עובדים יעילים, בריאים ובעלי מסוגלות לתפוקה גבוהה. כאשר עובד משקיע באופן בלתי מודע אנרגיה רבה בסינון של רעש, הרי שבזבוז זה של אנרגיה בא בהכרח על חשבון עבודה.

מתקינים בקלות
בין יתרונותיהן של תקרות אקוסטיות נציין את קלות התקנתן. אריחים סופגי קול מחוברים לקונסטרוקציה, אותה מרכיבים לתקרה הקיימת ואל הקירות. לעתים קרובות, דווקא בנייה זו עדיפה על שיפוץ יקר של התשתית מבחינת עלויות ומבחינת התוצאות הויזואליות הסופיות.
עם זאת, תקנות התכנון והבניה מחייבות כי גובהה המינימאלי של תקרה בחללי מגורים יעמוד על 2.50 ובחדרי שירות 2.05.

הקונסטרוקציה עצמה עשויה מפח מגולוון, שהינו חומר קל שניתן לחבר אל התקרה ואל הקירות באמצעות שימוש בברגים ובדיבלים בלבד. אל המבנה שהוקם מורכבים אריחים, העשויים מחומרים שיעודם לספוג את הקול. נוסף על תכונות החומרים, פני השטח של האריחים מאופיינות בחורים, כך שהרעש חודר דרכם, נספג בחומר עד שהוא מתפוגג כליל.

התקרות האקוסטיות מצריכות תחזוקה בסיסית, בפרט אם הן מתפקדות גם כתא מסתור לצנרת ולכבלי תקשורת. לתקרות שונות צרכי תחזוקה שונים שיש לברר מראש, ובאופן זה לשמר הן את חזותן והן את יעילותן.

החיסכון בבידוד
במקרים רבים, מותקנות תקרות אקוסטיות כחלק משיפוץ, או שהן נכללות בתכנון הבסיסי בעת הקמת מבנה חדש. תכנון התקרות כולל בדרך כלל גם שילוב של פתחים עבור מיזוג אוויר ונקודות תאורה, תוך התחשבות במבנה החלל ובצרכיו הייחודיים. כך, מלבד הפתרונות האקוסטיים, מעניקות התקרות גם בידוד תרמי יעיל על ידי כליאת אוויר בחורים שבאריחים. באופן זה, מתייעלת צריכת האנרגיה לשם חימום וקירור, וכנגזרת שלה בא לידי ביטוי גם החיסכון הכספי.